Kosmos

​USA i Rosja szykują misję na Wenus

Stany Zjednoczone i Rosja chcą wspólnie wysłać lądownik na Wenus. Misja roboczo nazwana Wenera-D może wystartować po 2020 r.

NASA i Rosyjski Instytut Badań Kosmicznych zawiązały ścisłą współpracę, która ma na celu wysłanie lądownika na Wenus. Amerykanie nie badali tej planety od czasu misji Magellan, która w latach 1990-1994 zmapowała 98 proc. jej powierzchni. Rosjanie natomiast w latach 1961-1983 wysyłali na Wenus różne sondy odmienne pod względem konstrukcji i zadań. Wenera-D ma być spadkobiercą tych misji.

- Poczyniliśmy ogromne postępy. Chcemy z nimi współpracować. Ale to misja Roskosmosu, więc to oni są na pozycji kierowcy - powiedział David Senske, szef jednostki NASA odpowiedzialnej za misję Wenera-D.

NASA ma udostępnić Rosjanom dane o Wenus niezbędne do przygotowań do misji, a po roku zostanie podjęta ostateczna decyzja, czy współpracę warto kontynuować. Jednostką nadrzędną w tym układzie jest Rosyjski Instytut Badań Kosmicznych. To od ich opinii będzie zależeć, czy kooperacja z Amerykanami jest opłacalna.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: NASA | Kosmos | Roskosmos | Wenus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy