We wrześniu asteroida może uderzyć w Ziemię

Jeszcze w tym roku w Ziemię może uderzyć asteroida o średnicy 40 metrów. Do kolizji może dojść 9 września.

Asteroida 2006 QV89 została odkryta kilkanaście lat temu, ale dopiero niedawno okazało się, że może znajdować się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Nie jest na tyle duża, by doprowadzić do masowego wymierania gatunków, ale i tak - w zależności od miejsca uderzenia - mogłaby zabić miliony ludzi.

Rozmiar potencjalnej katastrofy można porównać do uderzenia meteorytu tunguskiego, który w 1908 r. eksplodował kilka kilometrów nad Syberią. Fala uderzeniowa powaliła drzewa w promieniu 40 km, była widziana w promieniu 650 km i słyszana z odległości 1000 km. Silne wstrząsy zarejestrowały sejsmografy na całej planecie. Na szczęście obyło się bez ofiar, bo bolid rozbił się nad niezamieszkałym terenem. Ale co by było, gdyby do podobnego zdarzenia doszło nad miastem?

Reklama

O samej asteroidzie 2006 QV89 nie wiadomo zbyt wiele - w okolicach lipca poznamy jej dokładną trajektorię. Według systemu Sentry, który monitoruje obiekty kosmiczne potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi, szansa na kolizję 2006 QV89 z Ziemią 9 września wynosi 1:20 000. Prawdopodobnie jednak minie naszą planetę.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: asteroida | asteroida uderzy w Ziemię | Kosmos

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy