Medycyna przyszłości

Bill Gates ostrzega przed kolejną pandemią

​Bill Gates po raz kolejny ostrzega, że nie jesteśmy gotowi na kolejną pandemię. Amerykański filantrop zauważył, że potrzebujemy fabryk, które będą w stanie wyprodukować nową szczepionkę w 100 dni.

Podczas gdy Amerykanie przygotowują się do wprowadzenia dawek przypominających dla osób zaszczepionych, w całej Afryce wykorzystano niewiele więcej dawek szczepionki niż w samym stanie Kalifornia

Wypowiedź Gatesa wypłynęła po tym, jak Fundacja Billa i Melindy Gatesów opublikowała roczny raport nazwany "Goalkeepers", który śledzi wskaźniki z różnych dziedzin: zdrowia, edukacji, itd. W raporcie przeanalizowano również wpływ pandemii COVID-19 na świat i przygotowanie ludzkości na kolejne tego typu zdarzenie, które prędzej czy później nadejdzie.

Reklama

W rozmowie opublikowanej w "Wall Street Journal" Gates powiedział, że świat potrzebuje fabryk, które mogą wyprodukować całkiem nową szczepionkę w ciągu 100 dni, oraz systemu dystrybucji, dzięki któremu będzie można dostarczyć odpowiednią ilość dawek dla całego świata w ciągu kolejnych miesięcy.

Raport "Goalkeepers" wskazuje na nierówności w dobrobycie, edukacji i zatrudnieniu, które uwypukliły się na całym świecie podczas pandemii COVID-19. Szczególnie dotknięte są najbiedniejsze kraje - podczas pandemii COVID-19 33,9 mln ludzi popadło w skrajne ubóstwo, z czego aż 26,6 mln w Afryce Subsaharyjskiej.

Pandemia COVID-19 wpłynęła także pośrednio na dzieci. Globalne wskaźniki szczepień przeciwko chorobom zakaźnym, np. błonicy, tężcowi i krztuścowi spadły do poziomu widzianego ostatnio w 2005 r. W 2020 r. na świecie nie zaszczepiono aż 30 mln dzieci i prawdopodobnie nie uda się tego nadrobić.

Aby lepiej przygotować się na kolejną pandemię, musimy przeorganizować nie tylko swoje myślenie, ale także programy socjalne, które większy nacisk położą na grupy najbardziej zagrożone chorobami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | pandemia | Bill Gates | szczepionki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama