Medycyna przyszłości

Co to za niezwykła struktura w oku?

Prawdopodobnie nigdy wcześniej nie widzieliście czegoś podobnego. Czym jest tajemnicza struktura otaczająca źrenice pewnej 37-letniej Chinki?

Kobieta zgłosiła się do lekarza, gdyż od jakiegoś czasu dokuczało jej swędzenie i łzawienie oczu. Za problem była odpowiedzialna reakcja alergiczna, z którą udało się szybko uporać. Przy okazji badania oczu, lekarze odkryli niezwykłą strukturę otaczającą źrenice kobiety.

Eksperci byli zaskoczeni, gdyż zaobserwowali, że kobieta ma wystający kołnierz tęczówki. Zazwyczaj ta struktura jest płaska i dzieli tęczówkę na dwa odrębne sektory. W tym przypadku, miała ona postać struktury trójwymiarowej.

Według lekarzy, jest to jeden z dopuszczalnych wariantów budowy i 37-latka nie ma się czym martwić. Jej stan nie musi być leczony i nie wpływa w żaden sposób na jakość widzenia. Co ciekawe - wystający kołnierz tęczówki u opisywanej pacjentki jest lepiej widoczny w lewym oku.

Reklama

Tęczówka to nieprzezroczysta tarczka stanowiąca przednią część błony naczyniówkowej, leżąca między rogówką a soczewką. Jej brzeg ustalony łączy się z ciałem rzęskowym, a brzeg wolny wyznacza źrenicę. Tęczówkę tworzy wiele warstw, naczynia krwionośne oraz ziarna barwnika. Barwa tęczówki zależy od ilości, jakości i rozmieszczenia przestrzennego barwnika. Funkcją tęczówki jest regulacja dopływu światła do oka w zależności od jego natężenia. Pracą mięśni tęczówki kontroluje autonomiczny układ nerwowy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: okulistyka | oczy | tęczówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy