Coraz bliżej konstrukcji polskiej biologicznej zastawki serca nowej generacji

Pomyślnie zakończył się kolejny etap prac nad nową generacją biologicznej zastawki serca prowadzonych przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii. W badaniach na zwierzętach sprawdzane było bezpieczeństwo oraz jakość rozwiązań konstrukcyjnych zastawki.

Polska biologiczna zastawka serca coraz bliżej
Polska biologiczna zastawka serca coraz bliżej123RF/PICSEL

Badania prowadzone były od czerwca 2012 r. do marca 2013 r. Oprócz Fundacji uczestniczyły w nim: Instytut Zootechniki w Krakowie oraz Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. W ramach eksperymentu, grupie ponad 30 owiec, na pół roku wszczepiono dwa rodzaje zastawek; pochodzące z genetycznie modyfikowanych świń i dodatkowo pokrywane komórkami biorcy oraz dostępne komercyjnie biologiczne zastawki serca stosowane klinicznie. Po wyszczepieniu materiału badawczego poddano go szczegółowym ekspertyzom. Wyniki są bardzo obiecujące.    - W doświadczeniu istotne były przede wszystkim dwa elementy: wszczepienie zastawki płucnej w pozycję aortalną dla stworzenia warunków z ekstremalnym ciśnieniem oraz porównanie zastawki z odpowiednikami komercyjnymi. Okazało się, że nasze zastawki nie wykazały zmian degeneracyjnych  i cech wapnienia, co jest bardzo ważne - podsumował dr Piotr Wilczek, szef Pracowni Bioinżynierii.Wnioski płynące z eksperymentu będą podstawą zmian konstrukcyjnych mających na celu dalszą poprawę bezpieczeństwa i jakości protez zastawek serca. Pozwoli to na przygotowanie optymalnej konstrukcji protezy zastawki serca i dalsze obserwowanie jej            w drobiazgowych testach funkcjonalności.

Badania nad zastawką, prowadzone przez zespół Pracowni Bioinżynierii FRK, możliwe są  m.in. dzięki systematycznemu wsparciu Górnośląskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o (Grupa PGNiG SA). W tym roku Spółka współfinansowała zakup mikroskopu badawczego dla Fundacji, który zostanie wykorzystany w pracach nad stworzeniem optymalnej protezy zastawki serca. Jej wdrożenie kliniczne oznaczać będzie dla pacjenta szereg korzyści: m.in. zmniejszenie ryzyka wapnienia i reakcji zapalnych oraz większą trwałość zastawki co sprawi, że nie trzeba jej będzie tak często wymieniać.Oryginalny, nowatorski projekt realizowany jest przy współpracy z Instytutem Metalurgii i Inżynierii Materiałowej PAN w Krakowie oraz MINATEC w Grenoble we Francji.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas