Medycyna przyszłości

Coraz bliżej zahamowania procesów starzenia

Naukowcy są coraz bliżej stworzenia leku, który chociaż częściowo zahamuje procesy starzenia organizmu. Eksperyment okazał się sukcesem podczas laboratoryjnych testów na myszach.

Kiedy się starzejemy, w naszym DNA gromadzi się coraz więcej uszkodzeń, aż do osiągnięcia punktu, w którym procesy naprawcze nie są w stanie sobie z nimi poradzić. Gdy do tego dochodzi, dzieje się jedna z trzech rzeczy: komórka starzeje się, umiera lub wchodzi na drogę nowotworzenia. W tym pierwszym przypadku komórki wchodzą w stan uśpienia, ponieważ przestały się dzielić, ale nadal są obecne w organizmie.

Przez długi czas naukowcy uważali, że starzejące się komórki (ang. senescent cells) są nieszkodliwe, ponieważ odgrywają swoją rolę w procesach gojenia ran. Ostatnie badania wykazały, że jest zupełnie inaczej. Starzejące się komórki zawierają cały koktajl substancji chemicznych i cząsteczek, które mogą zakłócać pracę zdrowych komórek. To może powodować zapalenie, a nawet indukowane starzenie.

Po czterech latach prób i błędów uczonym z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmusa w Holandii udało się znaleźć konkretne białko, które zabija komórki starzejące się, a nie uszkadza zdrowych tkanek. Co więcej, przywraca ono funkcjonalność niektórym organom starzejącego się zwierzęcia. Mowa tu o FOXO4, które w normalnych warunkach powstrzymuje komórki od śmierci. FOXO4 wpływa na białko p53, zaangażowane w regulację wielu procesów komórkowych, a w szczególności aktywacji mechanizmów naprawy DNA lub indukcji apoptozy w odpowiedzi na uszkodzenia DNA. W efekcie, komórka popełnia samobójstwo. Ale efekt ten jest zauważalny tylko w przypadku komórek starzejących się.

Reklama

- To białko powoduje śmierć tylko komórek starzejących się. Podawaliśmy je myszom 3 razy w tygodniu przez ponad 10 miesięcy i nie dostrzegliśmy żadnych oczywistych działań ubocznych. Interakcja FOXO4-p53 jest szczególnie istotna dla komórek starzejących się, ale na zwykłe nie ma żadnego wpływu - powiedział Peter de Keizer, jeden z autorów odkrycia.

Po dokończeniu eksperymentów na myszach, naukowcy będą robić wszystko, by powtórzyć je z udziałem ludzi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: starzenie się | białko p53
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy