Medycyna przyszłości

Glukozamina wydłuża życie

Naukowcy potwierdzili, że obecna w suplementach diety glukozamina zauważalnie wydłuża życie myszy. Zjawisko to jest wynikiem polepszenia metabolizmu glukozy.

Zespół naukowców z ETH Zurich pod kierownictwem Michaela Ristowa podawał glukozaminę nicieniom, które dzięki temu żyły o 5 proc. dłużej. Podobne badania przeprowadzono na grupie myszy w wieku 100 tygodni (odpowiednik 65 lat u człowieka). Okazało się, że gryzonie, którym do podstawowej diety dodawano glukozaminy żyły aż o 10 proc. dłużej od przedstawicieli grupy kontrolnej. W skali ludzkiej oznacza to dodatkowe 8 lat życia.

Dzieje się tak, gdyż glukozamina wspomaga rozkładanie aminokwasów, podstawowych składników białek, które są najlepiej metabolizowane bez węglowodorów. Spożywanie glukozaminy działa identycznie jak zażywanie diety o niskiej zawartości cukrów.

Przeprowadzone wcześniej badania epidemiologiczne na 77 000 osobach wykazały, że glukozamina ma związek ze zmniejszoną śmiertelnością u ludzi. Wciąż nie wiadomo czy substancja ta wydłuża życie podobnie jak u myszy, ale są na to duże szanse.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nieśmiertelność | starość | myszy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy