Medycyna przyszłości

Hydrożel z drukarki 3D, który zastąpi uszkodzone łąkotki

Naukowcy opracowali hydrożel, który imituje ludzką chrząstkę. Dzięki niemu naprawa uszkodzonych kolan będzie jeszcze łatwiejsza.

Nowy materiał hydrożelowy podobny do chrząstki może sprawić, że urazy kolan będą łatwiejsze do leczenia. Ponieważ hydrożel jest otrzymywany metodą druku 3D, wypełnienie może zostać idealnie dopasowane indywidualnie do kolana pacjenta.

Nowe badania skupiają się na łąkotkach, dwóch najważniejszych częściach kolan, które odpowiadają za amortyzację urazów. Stworzenie sztucznych łąkotek wymaga zastosowania materiału o odpowiednich właściwościach, jak i kształcie. To wyzwanie, którego podjęli się naukowcy z Uniwersytetu Duke'a.

Hydrożelowa łąkotka może zostać wytworzona przez drukarkę 3D za zaledwie 300 dol. w ciągu jednego dnia. Jeżeli proces zostanie powielona na większą skalę, otrzymamy prosty i niedrogi materiał do naprawy kolan. Takie podejście może zrewolucjonizować zabiegi ortopedyczne na całym świecie.

Każde z naszych kolan ma dwie łąkotki w kształcie ucha, które amortyzują nasze kroki. Gdy łąkotki ulegną zniszczeniu, chodzenie staje się bolesne i wzrasta ryzyko zapalenia stawów. U dorosłych łąkotki nie regenerują się, a zużyte fragmenty często muszą zostać zastąpione sztucznymi implantami. Te stosowane obecnie w medycynie nie są tak wytrzymałe i elastyczne, jak prawdziwe, a ponadto nie robią nic, by regenerować staw kolanowy.

Nowo opracowany hydrożel jest inny - jest bardzo wytrzymały i rozciągliwy, przez co imituje działanie chrząstki. Jest jeszcze za wcześnie, by myśleć o jakichkolwiek próbach klinicznych, ale zastosowanie takiego materiału może naprawdę uleczyć nasze kolana.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: hydrożel | Drukarka 3D
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy