Medycyna przyszłości

iKnife - skalpel, który "wywęszy" raka

iKnife to innowacyjny elektryczny skalpel, który analizuje opary powstające podczas operacji i na tej zasadzie jest w stanie rozpoznać tkankę nowotworową.

W przeprowadzonych do tej pory testach, urządzenie wykazało się nieprawdopodobną wręcz precyzją. Skalpel okrzyknięto mianem niezawodnego i uznano za wyposażenie podstawowe każdej nowoczesnej sali operacyjnej.

iKnife to połączenie elektrokautera (urządzenia używanego przy bezkrwawych operacjach) i zaawansowanego technologiczne detektora. Skalpel do działania wykorzystuje technikę spektrometryczną REMIS (Rapid Evaporative Ionization Mass Spectrometry) - analizuje opary dymu chirurgicznego emitowanego nad zgrzewaną tkanką i po zaledwie sekundzie informuje o jej składzie. To znacznie skraca pracę, gdyż dotychczas stosowane metody histopatologiczne opierały się na zebraniu próbek i ich analizie w laboratorium.

iKnife cechuje stuprocentowa skuteczność. Każdy z 302 testowych tkanek żołądka, jelita, płuc, piersi, wątroby i mózgu, pochodzących z 91 operacji został prawidłowo skatalogowany jako część nowotworu. Taki stopień bezbłędności wielu pacjentom może uratować życie. Nieprawidłowa interpretacja wyników biopsji może skończyć się powrotem pacjenta na salę operacyjną. Dla wielu oznacza to wyrok śmierci, gdyż niektóre nowotwory nie nadają się do reoperacji.

- iKnife nie jest jeszcze dostępny komercyjnie i nie będzie przynajmniej do przyszłego roku. Ten czas wykorzystamy na doprowadzenie urządzenia do perfekcji. Chcemy, by pacjent uniknął kolejnych wizyt w szpitalu - powiedział Jeremy Nicholson z Imperial College London.

W samej Wielkiej Brytanii co roku odbywa się 1,8 mln operacji związanych ze zmianami nowotworowymi. Do tej pory nie istniały narzędzia chirurgiczne pozwalające na analizę tkanki nowotworowej w czasie rzeczywistym, zatem iKnife może zapoczątkować prawdziwą rewolucję na tym polu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Medycyna | Nowotwór | Onkologia | Skalpel | raki | chirurgia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama