Innowacyjny lek na raka dopuszczony do użytku

​Rewolucyjny lek na raka, który niszczy komórki nowotworowe został dopuszczony do dystrybucji w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej.

Testy kliniczne leku Venetoclax przeprowadzone w Melbourne wskazują, że 4 z 5 pacjentów wykazało zauważalną poprawę stanu zdrowia w odpowiedzi na terapię, a u jednego doszło do całkowitej remisji nowotworu. Producent otrzymał przyspieszoną zgodę do użytku na terenie Stanów Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej, a w kolejce czeka Australia.

Venetoclax to przedstawiciel nowej generacji leków celowanych, które atakują nowotworowe czynniki biologiczne, takie jak mutacje zachodzące w komórkach. Lek przebadano m.in. na pacjentach z przewlekłą białaczką szpikową - w 79 proc. przyniosła ona pozytywne rezultaty.

Nad Venetoclaksem pracowano przez ostatnie 30 lat. Lek ten należy do nowej grupy preparatów, które biorą na cel białko BCL-2. Naukowcy wykazali, że proteina ta hamuje apoptozę (naturalną śmierć) w komórkach nowotworowych, pozwalając im dzielić się bez końca. Venetoclax blokuje działanie białka BCL-2, przez co uszkodzona komórka trafia na szlak apoptozy i zostaje usunięta z organizmu.

Co najważniejsze, Venetoclax nie wykazuje żadnych skutków ubocznych. Niestety, nie jest on równie skuteczny na każdy typ nowotworu. Mimo tego, specjaliści szacują, że może on uratować miliony ludzkich istnień na całym świecie.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowotwory | lek na raka | onkologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy