Medycyna przyszłości

Jest siedem typów rdzeniaka

Naukowcy właśnie odkryli, że jest siedem typów rdzeniaka - najczęstszego dziecięcego nowotworu złośliwego mózgu - co toruje drogę nowatorskim i precyzyjnym terapiom.

W samej tylko Wielkiej Brytanii u 70-80 dzieci rocznie wykrywa się rdzeniaka, którego leczenie wymaga połączonych sił chirurgii, chemioterapii i radioterapii. Próba ratowania życia dzieciom często odbija się negatywnie na ich zdrowiu. Rozwiązaniem mogą być terapie celowane, które niwelują niektóre skutki uboczne.

Naukowcy odkryli, że jest aż siedem różnych typów rdzeniaka. Odpowiednie rozpoznanie konkretnego typu oznacza możliwość dostosowania właściwej terapii. Profesor Steve Clifford, który zaprezentował wyniki badań na konferencji naukowej Children with Cancer UK powiedział, że w przyszłości pacjenci mogą w ogóle nie potrzebować agresywnego leczenia.

- To nowe odkrycie pozwala nam na przeprowadzenie badań, aby zobaczyć jak możemy wykorzystać pozyskane wyniki do personalizacji zabiegów dostosowanych do cech guza każdego pacjenta - powiedział prof. Clifford.

Odkrycie zostało opublikowane w "Lancet Oncology".

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Onkologia | Nowotwór | lek na raka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama