Medycyna przyszłości

Kobieta z przeszczepioną macicą w ciąży - wielki sukces medycyny

22-letnia Derya Sert jest pierwszą kobietą na świecie, u której udało się przeprowadzić zapłodnienie in vitro, mimo iż posiada przeszczepioną macicę.

Zakończony sukcesem zabieg dokonano w tureckim Akdeniz University Hospital. Szczęśliwa 22-latka jest w ciąży od 2 tygodni, a płód rozwija się prawidłowo. Naukowcy chcieli jednak odczekać najbardziej newralgiczny moment ciąży, zanim pochwalą się osiągnięciem.

Derya Sert jest pierwszą na świecie kobietą, u której w 2011 roku udało się dokonać skutecznego przeszczepu macicy. Organ został pobrany od martwego dawcy w tym samym szpitalu. Przed próbą zapłodnienia, lekarze chcieli odczekać 18 miesięcy aby upewnić się, że macica działa prawidłowo.

Pierwszą próbę przeszczepu macicy przeprowadzono w 2000 r. w Arabii Saudyjskiej, jednak po 3 miesiącach organ musiał zostać usunięty ze względu na pojawiające się notorycznie skrzepy.

Rozwiązanie ciąży Deryi Sert ma odbyć się przez cesarskie cięcie, a przeszczepiona macica po kilku miesiącach zostanie usunięta, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji zdrowotnych. Warte podkreślenia jest, że opisywana pacjentka urodziła się bez macicy, jak rocznie blisko 5 tys. kobiet na świecie.

Reklama


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: macica | zapłodnienie in vitro | ciąża | in vitro | Medycyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy