Reklama

Komórki z moczu do mózgu

Naukowcy znaleźli skuteczny sposób na przeprogramowanie komórek zawartych w ludzkim moczu na dojrzałe komórki nerwowe!

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPSC) to rodzaj komórek macierzystych, które otrzymywane zazwyczaj z komórek somatycznych dorosłego człowieka, powstały poprzez sztuczną aktywację odpowiednich genów. Dotychczas wykorzystywano komórki skóry lub krwi, więc zastosowanie opisanego mechanizmu dla komórek z moczu, wydaje się być pomysłem nowatorskim.

Odkrycia dokonał Duanqing Pei z Instytutu Biomedycyny i Zdrowia Guangzhou, należącego do Chińskiej Akademii Nauk. Już wcześniej jego zespół udowodnił, że możliwa jest transformacja komórek nerek znajdujących się w moczu w iPSC. Wtedy jednak do przeprowadzenia procesu wykorzystano technikę z użyciem retrowirusa, który przetransportował do dorosłych komórek odpowiednie geny. Niestety, w takich sytuacjach często nie można w pełni przewidzieć zachowania komórek, gdyż z pożądaną informacją do organizmu przedostaje się również kod genetyczny wirusa.

Tym razem jednak wykorzystano wektor, który nie ingeruje w genom komórki docelowej. Naukowcy otrzymali kolonię komórek, która zaledwie po 12 dniach przypominała komórki iPSC. Jest to czas dwa razy krótszy niż potrzebny do hodowli komórek standardowymi metodami. W dalszej fazie rozwoju, kolonie przyjęły kształt rozety, który jest typowy dla neuronalnych komórek macierzystych. Z nich udało się uzyskać w warunkach laboratoryjnych w pełni funkcjonalne neurony.

Wytworzone komórki badacze wszczepili do mózgów szczurzych noworodków. Po czterech tygodniach, powstały z nich posiadające molekularne markery neurony, a na dalszych etapach rozwoju nie rozwinął się nowotwór.

Chińscy naukowcy zamierzają kontynuować eksperymenty, choć tym razem z myślą o ich klinicznym wykorzystaniu.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: medycyna | komórki macierzyste | neuron | mózg | genetyka | neurony

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy