Medycyna przyszłości

Lek na wirusa HIV ukryty w bananach

Naukowcy opracowali innowacyjny lek na bazie bananów, który może okazać się zabójczy dla HIV i kilku innych niebezpiecznych wirusów.

Zespół naukowców z University of Michigan stworzył "cudowny lek", zabójczy dla wielu niebezpiecznych wirusów - wirusa HIV, wirusa zapalenia wątroby typu C czy wirusa grypy. Badacze mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nowy specyfik będzie powszechnie wykorzystywany w terapiach antywirusowych.

Kluczowym składnikiem leku jest białko obecne w bananach, nazywane potocznie bananową lektyną - BanLec. Odkryto ją 5 lat temu i już wtedy rozważano jej potencjalne zastosowanie do leczenia AIDS. Ale lektyna wywoływała poważne skutki uboczne, które w końcu udało się pokonać. Teraz stworzono nową generację BanLec oznaczoną jako H84T, która została przetestowana na myszach i wykazuje niezwykłe właściwości.

BanLec łączy się trwale z cząsteczkami cukru znajdującymi się na powierzchni wirusa. Reakcja taka błyskawicznie zabija patogen, nie wywołując przy tym szkody zdrowym komórkom. Preparat został przetestowany na myszach i bez problemu radzi sobie z wieloma niebezpiecznymi wirusami. Naukowcy przewidują, że powinien być zabójczy także dla wirusa Ebola.

- To, co osiągnęliśmy jest ekscytujące, ponieważ BanLec ma potencjalnie szerokie spektrum działania antywirusowego. Nie jest to klinicznie osiągalne dla obecnie leczących się pacjentów - powiedział dr David Markovitz, jeden z autorów badań.

Nowa generacja BanLec będzie intensywnie testowana na zwierzętach, ale próby kliniczne na ludziach nie odbędą się wcześniej niż za kilka lat.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: banany | wirus hiv | wirusowe zapalenie wątroby typu C
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy