Mózg po chemioterapii nie może skupić uwagi

Naukowcy odkryli w jaki sposób chemioterapia wpływa na funkcjonowanie mózgu. Jego cechą charakterystyczną jest chroniczne błądzenie myślami.

Zespół naukowców z University of British Columbia pod kierownictwem Todda Handy'ego odkrył, że mózg po chemioterapii traci zdolność do podtrzymywania uwagi. Jest to całkowite przeciwieństwo dla zdrowego mózgu, który funkcjonuje w sposób cykliczny. Większość z nas może skupić się na zadaniu i być całkowicie zaangażowanym przez chwilę, po której umysł zaczyna nieco błądzić.

Mózg po chemii znajduje się cały czas w niezaangażowanym stadium. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy dane osoby myślą, że skupiają się na zadaniu.

- Zdrowy mózg przez pewien czas błądzi myślami, ale też może zaangażować się w różne zadania. Odkryliśmy, że "chemiczny mózg" znajduje się w stanie chronicznego błądzenia myślami zasadniczo utyka w trybie wyłączenia - powiedział Todd Handy.

To odkrycie może pomóc w przyszłości opracować bardziej angażujące testy dla "chemicznego mózgu", które ułatwią osobom po przebytej chemioterapii powrót do normalnego życia.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: chemioterapia | mózg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy