Naukowcy odnaleźli Fontannę Młodości

Naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa odnaleźli coś, co w legendach określane jest mianem Fontanny Młodości - donosi serwis Dvice. Czy to pierwszy krok ku nieśmiertelności, albo raczej – wiecznej młodości?

Fontanna (lub źródło) Młodości to mityczne miejsce, w którym znajduje się woda dająca młodość. Okazuje się, że nie leży ona na jednej z wysp Pacyfiku czy w złotym mieście El Dorado, a w naszym mózgu. Źródłem młodość jest szlak sygnałowy, który odpowiada za tempo procesu starzenia.

Naukowcy odnaleźli  go u myszy i poprzez odpowiednie manipulacje, wydłużyli ich życie o ponad 20 proc. Z naukowego punktu widzenia wszystko sprowadza się do zablokowania kompleksu białkowego NF-κB. Kiedy jest on aktywny, przyspiesza proces starzenia poprzez blokowanie hormonu odpowiedzialnego za uwalnianie gonadotropiny (GnRH). Poprzez wstrzyknięcie do mózgu GnRH i zablokowanie NF-κB naukowcom udało się spowolnić ten proces - także jego psychiczne objawy.

Reklama

Wciąż nie wiadomo czy powyższe badania w ogóle dotyczą ludzi. Jednak odkrycie jest samo w sobie tylko wierzchołkiem góry lodowej.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: starzenie się | źródło młodości | mózg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy