Medycyna przyszłości

Odkryto gen alkoholizmu

Naukowcom udało się zidentyfikować gen odpowiedzialny za regulację spożycia alkoholu, którego mutacja może prowadzić do rozwoju alkoholizmu.

Zespół naukowców z Newcastle University podawał myszom albo napój alkoholowy mocą zbliżony do wina, albo wodę. Gryzonie z grupy kontrolnej niemal zawsze wybierały wodę, ale u osobników z mutacją genu Gabrb1 niemal 85 proc. wybierało alkohol. Okazało się, że gen Gabrb1 występuje także u ludzi.

Gen ten jest odpowiedzialny za kodowanie jednego z elementów receptora GABA (kwasu gamma-aminomasłowego), który jest głównym neuroprzekaźnikiem hamującym w układzie nerwowym. GABA to swoisty hamulec, który segreguje sygnały nerwowe, by te nie kolidowały ze sobą. Niedawno odkryto, że GABA odkrywa kluczową rolę w uzależnieniu od nikotyny. Teraz okazuje się, że podobnie jest w przypadku alkoholu.

Gdy dochodzi do mutacji genu Gabrb1, receptor GABA w mózgu może aktywować się samoczynnie, bez jakiegokolwiek kontaktu z neuroprzekaźnikiem. To z kolei wpływa na jądro półleżące, będące centrum przyjemności w mózgu.

Naukowcy już wkrótce planują przenieść badania ze świata zwierząt na ludzi.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: alkoholizm | genetyka | geny | GABA | neuroprzekaźniki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy