Reklama

Popularne leki mogą powodować depresję

Zażywanie leków może wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne - jednym z nich jest zwiększone ryzyko wystąpienia depresji.

Najnowsze badania wskazują, że około 1/3 dorosłych Amerykanów może nieświadomie przyjmować leki, które jako skutek uboczny zwiększają ryzyko wystąpienia depresji lub prób samobójczych o 7 proc. Co ważne, ryzyko wzrasta, gdy zażywa się kilka leków jednocześnie - 9 proc. dla dwóch leków i nawet 15 proc. w przypadku trzech farmaceutyków.

Poważne skutki uboczne

Badanie zostało przeprowadzone w oparciu o schematy leczenia ponad 26 000 osób dorosłych w latach 2005-2014. Naukowcy odkryli, że ponad 200 powszechnie stosowanych leków (m.in. przeciwbólowych) ma w możliwych skutkach ubocznych wymienioną depresję i potencjalne próby samobójcze.

Kluczowe jest, aby zarówno społeczeństwo, jak i personel medyczny, pamiętali o potencjalnych skutkach ubocznych zażywanych leków. Badania wskazują na wzrost częstotliwości przepisywania wszystkich powszechnie zażywanych leków w ciągu dekady.

Reklama

Samowolka nie popłaca

- Ludzie nie tylko coraz częściej używają tych leków samodzielnie, ale coraz częściej zażywają je jednocześnie, a kombinacje różnych związków chemicznych mogą wywoływać przeróżne efekty - powiedziała prof. Dima Qato z Uniwersytetu Illinois w Chicago, główna autorka badań.

Przedstawione wyniki badań po raz kolejny potwierdzają, by nie zażywać leków na własną rękę i zawsze - w miarę możliwości - kontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: leki | depresja | próby samobójcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy