Medycyna przyszłości

Prąd elektryczny przyspiesza proces uczenia

Kora czołowa przyśrodkowa odpowiada u człowieka za uczenie się na błędąch, ale badacze postanowili wykorzystać ją do przyspieszenia samego procesu nauki. Jedyne co jest potrzebne to odrobina prądu elektrycznego.

Wcześniejsze badania wykazały, że z kory czołowej przyśrodkowej w kilka milisekund od popełnienia błędu jest wysyłany niewielki ujemny ładunek elektryczny, dzięki czemu nasz organizm uczy się, by drugi raz dokonać innego wyboru.

Podczas eksperymentu przeprowadzonego przez uczonych z Uniwersytetu Vanderbilta na głowę badanych założono opaskę z dwiema mokrymi gąbkami - jedną pod broda, a drugą na czubku głowy. Przez 20 minut każdego z badanych poddawano tzw. przezczaszkowej stymulacji elektrycznej przepuszczając niewielki ładunek w jednym lub w drugim kierunku. Po tym czasie mieli rozwiązać zadanie polegające na nauce metodą prób i błędów. Podczas jego rozwiązywania mierzono cały czas aktywność elektryczną w mózgach osób poddanych eksperymentowi.

Okazało się, że efekt jest zależny od tego, w którym kierunku początkowo przepływał prąd (od czubka głowy do brody lub odwrotnie). W stanie, w którym prąd przebiegał od czubka głowy do brody, mózg pracował lepiej, a badana osoba była czujniejsza i rzadziej popełniała błędy. Drugi ze stanów był całkowitym przeciwieństwem, a uczestnicy eksperymentu popełniali dużo więcej błędów i żmudniej wykonywali zadanie.

Badane osoby nie zdawały sobie sprawy z jakichkolwiek zmian w swoim zachowaniu - wszystko zachodziło na tyle szybko, że reakcja mózgu była przyspieszana o zaledwie 20 milisekund. I tak jest to nie lada wynik, bo udało się go osiągnąć bez żadnych farmaceutyków. Sam efekt utrzymywał się przez 5 godzin po wyłączeniu prądu.

Teraz uczeni zastanawiaj się czy opracowaną metodę można będzie wykorzystać do leczenia niektórych zaburzeń psychicznych lub faktycznego przyspieszenia procesu uczenia.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uczenie się | Neurologia | prąd elektryczny | Mózg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy