Prosty test do wykrywania nowotworów

Udało się stworzyć prosty test RNA, który pozwoli na wykrycie i zlokalizowanie nowotworu tylko na podstawie próbki krwi. Przeprowadzone eksperymenty wskazują aż na 96-procentową trafność!

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Umea odkrył, że krew zaopatrująca rosnący nowotwór różni się od tej występującej w zdrowym organizmie. Jest w niej pełno tzw. nowotworowych płytek krwi (TEPs) ze zmienionym RNA. To właśnie ich detekcja jest ważna w kontekście opracowanej metody.

Badacze przebadali próbki krwi 283 osoby - z 96-procentową trafnością udało się wykryć, że 228 z nich ma przerzutujące guzy. Innowacyjna metoda jest także skuteczna w celu umiejscowienia guzów pierwotnych.

- Podczas naszych badań identyfikowaliśmy praktycznie wszystkie formy nowotworu, co udowadnia, że biopsja bazująca na krwi ma potencjał w zakresie wczesnego wykrywania choroby - powiedział Jonas Nilsson, autor badań.

Lekarze są zachwyceni potencjałem nowej metody, która pozwoli nie tylko na identyfikację choroby, ale i wybór najlepszej terapii.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowotwory | onkologia | badanie krwi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy