Rzadki przypadek medyczny - dziecko z sercem poza klatką piersiową

W Leicester urodziło się dziecko z sercem umieszczonym poza ciałem. Rzadki przypadek wymagał natychmiastowej operacji.

Vanellope Hope Wilkins, która nie ma mostka, przyszła na świat trzy tygodnie temu dzięki cesarskiemu cięciu. Lekarze przeprowadzili trzy operacje, aby umieścić serce dziecka w klatce piersiowej.

Ektopia serca (łac. ectopia cordis) to rzadka wada wrodzona, polegająca na nieprawidłowym położeniu serca - poza obrębem klatki piersiowej. Odnotowuje się zaledwie kilka przypadków na milion urodzeń, z których większość kończy się śmiercią płodu. Wada często rozpoznawana jest prenatalnie, nieco częściej pojawia się u dziewczynek.

Lekarze nie znają żadnego innego przypadku dziecka z ektopią serca urodzonego w Wielkiej Brytanii, które by przeżyło.

- To był prawdziwy szok, kiedy w badaniu USG okazało się, że serce naszego dziecka jest poza klatką piersiową. Nie wiedzieliśmy, co się wydarzy - powiedziała Naomi Findlay, matka dziewczynki.

Przeprowadzono szczegółowe badania krwi, które nie wykazało żadnych nieprawidłowości chromosomalnych. Lekarze sugerowali terminację ciąży, gdyż szanse na przeżycie dziecka oceniali jako "nikłe", ale rodzice nie brali tego pod uwagę.

Vanellope miała urodzić się w Wigilię, ale postanowiono przyjąć ją na świat za pomocą cesarskiego cięcia 22 listopada, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i uszkodzenia serca. Podczas porodu był obecny blisko 50-osobowy personel medyczny: ginekolodzy, kardiochirurdzy, anestezjolodzy, neonatolodzy i położne. 50 minut po urodzeniu dziewczynka przeszła pierwszą operację, która miała na celu umieszczenie serca w jej ciele. Kolejne zabiegi miały na celu zakrycie otworu w klatce piersiowej.

Reklama

- Zanim Vanellope się urodziła, prognozy były złe, ale teraz są znacznie lepsze. Dziewczynka radzi sobie naprawdę dobrze i okazała się być bardzo odporna. W przyszłości wprowadzimy kostną ochronę dla jej serca - wykorzystamy do tego druk 3D albo materiał organiczny, który będzie rósł razem z jej ciałem - powiedziała Frances Bu'Lock, kardiolog dziecięca biorąca udział w operacji.

W Stanach Zjednoczonych zaledwie garstka dzieci urodzonych z ektopią serca żyje nadal. Wśród nich jest Audrina Cardenas, która urodziła się w 2012 r. Przeszła podobną operację, a następnie otrzymała plastikową ochronę na klatkę piersiową. Przed Vanellope wciąż długa droga, a główne ryzyko stanowi możliwa infekcja.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kardiochirurgia | serce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy