Medycyna przyszłości

Słuchanie muzyki jest nagrodą dla mózgu

Naukowcy odkryli, że słuchanie muzyki jest nagrodą dla mózgu.

Wykorzystując magnetyczny rezonans jądrowy (MRI) grupa kanadyjskich naukowców poznała, które obszary mózgu wykazują aktywność kiedy słuchamy jakiejś piosenki po raz pierwszy. Im bardziej się ona nam podoba, tym wyraźniejsze stają się połączenia nerwowe w rejonie mózgu zwanym jądrem półleżącym.

- Wiemy, że jądro półleżące jest częścią układu nagrody człowieka, głównego systemu motywującego zachowanie. Muzyka jest abstrakcyjna: nie jest taką potrzebą, jak głód czy pragnienie. Ale kiedy słyszysz jakąś piosenkę po raz pierwszy, emocjonujesz się jak podczas spożywania posiłku - powiedziała Valorie Salimpoor z Rotman Research Institute w Toronto.

Podczas eksperymentu naukowcy puszczali 19 ochotnikom 60 fragmentów nowych utworów, pasujących do ich preferencji muzycznych. Po przesłuchaniu 30 sekund każdego z nich, badani mieli możliwość kupić cały kawałek. Cały proces był monitorowany przez aparat do MRI.

Analizując skany mózgu, naukowcy dostrzegli, że jądro półleżące "rozświetla się", kiedy słuchacz decyduje się na zakup całego utworu.

- Kiedy ochotnicy słuchali muzyki, przyglądaliśmy się aktywności ich mózgów i byliśmy w stanie stwierdzić jak bardzo podobał się im dany kawałek. To nowy kierunek rozwoju neuronauk - naukowcy starają się zrozumieć jakie są myśli, motywacja i potrzeby ludzi - podsumowała Salimpoor.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mózg | Neurologia | Magnetyczny Rezonans Jądrowy | muzyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy