Medycyna przyszłości

Sól może powodować raka żołądka

Naukowcy odkryli, że spożywanie nadmiernych ilości soli w połączeniu z zakażeniem bakteriami H.pylori może zwiększać ryzyko wystąpienia raka żołądka.

Heliobacter pylori to bakteria, którą jest zainfekowanych ok. 70 proc. ludzi w krajach rozwijających się i ok. 30 proc. w krajach rozwiniętych. U większości zakażonych osób nie powoduje żadnego stanu chorobowego, jednak szacuje się, że odpowiada za blisko 80 proc. przypadków choroby wrzodowej żołądka. Teraz naukowcy dostrzegli, że nadmierna konsumpcja soli spożywczej w połączeniu z zakażeniem H.pylori może aktywować onkoproteinę CAGA, która zwiększa ryzyko wystąpienia raka żołądka.

Zespół badaczy z University Vanderbilt prowadzony przez Timothy'ego Covera wykazał w eksperymentach na myszoskoczkach, że wysokie stężenie soli zwiększa poziom ekspresji genu CagA, który aktywuje onkoproteinę CAGA. Zwierzęta zakażone H.pylori, u których nie stosowano diety z wysoką zawartością soli, nie zapadały na raka.

Wiele wskazuje na to, że wysoka zawartość soli w diecie może mieć działanie rakotwórcze, szczególnie w połączeniu z obecnością bakterii H.pylori. To odkrycie może przyczynić się do dalszego rozwoju prewencyjnej roli żywienia w procesach nowotworowych.

Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia zaoferował wsparcie finansowe zespołowi naukowemu Covera w celu kontynuacji badań.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rak żołądka | Nowotwór | Onkologia | sól | bakterie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama