Stożek rogówki to nie wyrok - można go pokonać

Wzrok jest najbardziej cenionym zmysłem. Tę tezę potwierdzają wyniki badań opinii publicznej, m.in. przeprowadzonego w 2015 r. przez PBS na zlecenie Alcon, z którego wynika, że 73 proc. Polaków spośród wszystkich zmysłów najbardziej obawia się utraty wzroku. Niestety ze strachem o utratę widzenia nie idzie w parze dbałość o wzrok. Brakuje nam wiedzy zarówno o chorobach oczu jak i możliwościach poprawy jakości widzenia. Tymczasem taka wiedza może dosłownie odmienić życie.

Stożek rogówki to schorzenie mające najprawdopodobniej podłoże genetyczne. Może być także powikłaniem nieleczonych pierwotnych atopowych chorób alergicznych - np. atopowe zapalenie skóry (AZS), atopowe zapalenie rogówki i spojówek (AKC). Cierpi na nie do 2 proc. populacji. Przyczyny jego powstania pozostają do końca nieodkryte. W wyniku choroby krzywizna rogówki przybiera odbiegający od normalnego stożkowaty kształt. Stożek rogówki może prowadzić do znacznego zaburzenia wzroku - pacjenci często skarżą się na niewyraźne lub mnogie widzenie obrazu oraz nadwrażliwość na światło. Niestety wiele osób nie tylko z poważnymi chorobami, takimi jak stożek rogówki, pozostaje nieświadomych możliwości poprawy jakości życia, którą niesie za sobą poprawa jakości widzenia.Tymczasem nowoczesna okulistyka przynosi rozwiązania, które mogą dosłownie odmienić życie. W przypadku stożka rogówki wykonanie zabiegu z użyciem nowoczesnego lasera femtosekundowego Wavelight Refractive Suite firmy Alcon, służącego do skomplikowanych zabiegów na rogówce oka pozwala nawet na całkowite wyeliminowanie schorzenia. Jeszcze kilka lat temu jedyną metodą leczenia był przeszczep rogówki.

Reklama

Nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe, takie jak AcrySoft firmy Alcon, stosowane w chirurgii zaćmy pozwalają na to by podczas jednego zabiegu razem z zaćmą pozbyć się jednocześnie wszystkich wad wzroku tzn. dalekowzroczności, krótkowzroczności, astygmatyzmu czy starczowzroczności. Najnowocześniejsze soczewki pozwalają na odzyskanie dobrego widzenia nawet na odległość pośrednią np. 60 cm, która jest kluczowa dla osób pracujących przy komputerze. Osoba, która przed zabiegiem ze względu na stale pogarszający się wzrok często wymagała stałej opieki, po zabiegu może wrócić do całkiem samodzielnego funkcjonowania, również zawodowego. Także rozwój technik operacyjnych, takich jak lasery czy systemy implementacji soczewek sprawiają, że zabieg usunięcia zaćmy jest niezwykle bezpieczny, szybki i małoinwazyjny.

Dla milionów osób na całym świecie cierpiących z powodu uciążliwych objawów zespołu suchego oka tym, co przywraca komfort w codziennym funkcjonowaniu są nowoczesne krople nawilżające, z rodziny Systane firmy Alcon. Dzięki nim wykonywanie czynności, takich jak korzystanie z komputera, czytanie czy prowadzenie samochodu nie jest tak uciążliwe.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wzrok | oczy | soczewki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy