Medycyna przyszłości

Stworzono bezsoczewkowy mikroskop do wykrywania nowotworów

Diagnostyka nowotworowa jest równie istotna, co nowoczesne terapie wykorzystywane do niszczenia uszkodzonych komórek. Amerykańscy naukowcy opracowali bezsoczewkowy mikroskop, umożliwiający wykrywanie nowotworów i innych anomalii na poziomie komórkowym.

Innowacyjne urządzenie jest dziełem zespołu badawczego z UCLA pod kierownictwem Aydogana Ozcana. Mikroskop za pomocą lasera lub emitującej światło diody oświetla umieszczoną na szkiełku tkankę. Dzięki zestawowi czujników, na mikroprocesorze jest zapisywany wzorzec cieni tworzonych przez próbkę. Mikroskop przetwarza je jak serie hologramów i układa z nich trójwymiarowy obraz.

Specjalny algorytm nadaje zrekonstruowanemu obrazowi kontrast, dzięki czemu poszczególne struktury są wyraźniej widoczne niż w hologramie. To sprawia, że łatwiej daje się wykryć wszelkie nieprawidłowości.

Pierwsze testy przeprowadzone na bezsoczewkowym mikroskopie wykazały trafność stawianych przy jego użyciu diagnoz na poziomie 99 proc. To może być jedna z podstawowych metod diagnostycznych w najbliższych latach.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mikroskop | Onkologia | Nowotwór
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy