Medycyna przyszłości

Stworzono lek na raka płuc

Naukowcy stworzyli OTS964, nowatorski lek, który pomaga w walce z nowotworem płuc. Substancja jest podawana doustnie lub w formie zastrzyków i prowadzi co całkowitej regresji guza.

Lek OTS964 blokuje działanie białka TOPK, które w dużych ilościach jest obecne w komórkach nowotworowych, a rzadko w zdrowych tkankach. Białko TOPK najprawdopodobniej bierze udział we wzroście guza. Naukowcy zauważyli, że im wyższy poziom TOPK w organizmie, tym mniejsze szanse na przeżycie pacjentów cierpiących na nowotwory płuc i piersi.

Badania nad OTS964 wykazały, że lek zabija komórki nowotworowe, ale jednocześnie uniemożliwia produkcję limfocytów i erytrocytów, ważnych komponentów krwi. To z kolei może prowadzić do umiarkowanej anemii i zwiększonej produkcji blaszek miażdżycowych, grożących zatorami. Problemy udało się pokonać, gdy zamknięto lek w sztucznych liposomach.

Białko TOPK prawdopodobnie ogrywa ważną rolę w późnym stadium podziału komórkowego. Bez tej proteiny dwie podzielone już komórki, nie są w stanie się od siebie odseparować. Białko TOPK może być celem leczenia nie tylko nowotworów płuc i piersi, ale także mózgu, wątroby, pęcherza czy niektórych odmian białaczki.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rak płuc | Onkologia | Nowotwór | lek na raka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama