Medycyna przyszłości

Stworzono żel regenerujący naczynia krwionośne

Naukowcy stworzyli innowacyjny żel, który po wstrzyknięciu do organizmu przyspiesza regenerację naczyń krwionośnych.

Żel regenerujący naczynia krwionośne może być szczególnie użyteczny dla osób cierpiących na cukrzycę i choroby układu krwionośnego. Mimo iż do tej pory rozwiązanie przetestowano tylko na myszach, to jego twórcy są przekonani, że terapia będzie dostępna dla ludzi w ciągu kilku najbliższych lat.

Zespół naukowców z University of Texas pod kierownictwem prof. Aarona Bakera opracował żel, który przywraca aż 85 proc. prawidłowego krążenia krwi w naczyniach obwodowych. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie od obecnie powszechnie stosowanych metod - fizjoterapii, stentów, bajpasów czy różnego typu leków, które nie są rozwiązaniami długoterminowymi.

Zespół Bakera postanowił stworzyć "bajpasy z wykorzystaniem procesów regeneracyjnych organizmu". Wcześniejsze testy podobnego mechanizmu u ludzi nie sprawdzały się. Za przyczynę porażek uznaje się brak białka syndecan-4, które znajduje się na powierzchni naczyń krwionośnych i odkrywa ważną rolę w ich wzroście. Po dodaniu owej proteiny do żelu, terapia jest skuteczna.

To dopiero początek długiej drogi innowacyjnego żelu. Pentagon wsparł grupę Bakera trzyletnim grantem w wysokości 2,7 mln dol., który ma doprowadzić do badań klinicznych substancji.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: naczynia krwionośne | żel | cukrzyca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy