Medycyna przyszłości

Syntetyczna krew popłynie w żyłach w 2017 r.

Krew to drogocenny płyn, który przydaje się praktycznie podczas każdej operacji. Naukowcy od lat pracują nad stworzeniem syntetycznej krwi. Według najnowszych informacji ma być to możliwe już w 2017 r.

Specjaliści z NHS Blood and Transplant wraz z naukowcami z uniwersytetów w Bristolu, Oxfordu i Cambridge pracują nad wyhodowaniem czerwonych krwinek z komórek macierzystych, które zostaną wszczepione 20 ochotnikom. Ilość podanej syntetycznej krwi będzie niewielka, bo nie przekroczy 10 ml, ale wystarczy do sprawdzenia reakcji organizmu.

Transfuzje syntetycznej krwi mogą zrewolucjonizować medycynę. Może okazać się to bezcenne szczególnie dla osób z rzadkimi grupami krwi, zwłaszcza w sezonie największego zapotrzebowania na ten życiodajny płyn. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to syntetyczna krew popłynie w żyłach pacjentów już za 2 lata.

- Naukowcy z całego świata od lat starają się opracować sposób na wytworzenie i dostarczenie pacjentom sztucznej krwi. Jesteśmy przekonani, że w 2017 r. nasz zespół badawczy będzie gotowy do przeprowadzenia wczesnej pierwszej fazy testów na ochotnikach - powiedział Nick Watkins, szef NHS Blood and Transplant.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: krew | krwinki czerwone | hematologia | transfuzja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama