Medycyna przyszłości

Ta substancja sprawi, że nie będziesz czuł przyjemności z palenia

Naukowcy odkryli hormon, którego zablokowanie receptorów nie daje nawet nałogowym palaczom żadnej przyjemności z palenia papierosów.

GLP-1 (glukagonopodobny peptyd-1) to hormon jelitowy, który jest wydzielany do organizmu człowieka, gdy żołądek jest pełny i czujemy sytość. Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu odnotowali, że zablokowanie receptorów GLP-1 powoduje, że palenie tytoniu nie daje palaczom żadnej satysfakcji.

Niezwykła właściwość została odkryta dzięki eksperymentom na myszach z udziałem Ex4 (eksendyny-4), związku który wywołuje praktycznie identyczną reakcję receptorów co GLP-1. Uczeni podali zarówno ją, jak i nikotynę obserwowanym zwierzętom i monitorowali poziom dopaminy w ich mózgach.

Nikotyna, która normalnie zwiększa aktywność organizmów ją zażywających, po podaniu Ex4 nie działała równie efektywnie. Podobne zjawisko zaobserwowano w przypadku dopaminy, której poziom po nikotynie normalnie rósł, ale gdy wcześniej podano Ex4 nie wykazano takiego efektu.

Okazuje się zatem, że palacze, którym podano eksendynę-4 nie odczuwaliby poczucia spełnienia po dawce nikotyny, dzięki czemu łatwiej byłoby im rzucić palenie. Co ciekawe, Ex4 wykazuje podobne działanie w przypadku alkoholu, amfetaminy i kokainy.

Substancje imitujące hormon GLP-1 mogą okazać się nową, wyjątkowo skuteczną metodą walki z uzależnieniami.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nikotyna | palenie tytoniu | papierosy | tytoń | hormony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy