Medycyna przyszłości

Test, który wykryje raka na kilka lat przed jego powstaniem

​Nadchodzi przełom w walce z nowotworami. Naukowcy z Harvardu opracowali test, który pozwala określić czy w organizmie człowieka w ciągu najbliższych lat rozwiną się komórki rakowe.

Najnowsze badania wykazały, że na długo przed rozwojem nowotworu w organizmie człowieka zachodzą drobne, ale niezwykle istotne zmiany. Zaczyna się od zaniku telomerów, czyli zakończeń telomerów, które w prawidłowych warunkach skracają się podczas każdego podziału komórkowego. Proces ten jest "licznikiem podziałów" i chroni komórki przed nowotworzeniem, ale jednocześnie przekłada się na proces starzenia organizmu.

Naukowcy starają się zrozumieć jak dokładnie skracanie telomerów przekłada się na rozwój nowotworów. Uzyskane wcześniej wyniki były niejednoznaczne: u niektórych osób cierpiących na nowotwór były dłuższe, a u innych krótsze. Nie udało się wyciągnąć żadnych konkretnych wniosków na ten temat. Teraz nastąpił przełom.

Zespół uczonych z Harvardu przyjrzał się informacjom o telomerach zebranych przez okres 13 lat u 792 osób, z których 135 było z obciążonych chorobą nowotworową. Początkowo zauważono, że telomery u osób narażonych na nowotwory skracają się znacznie szybciej w porównaniu do grupy, która nie była obciążona chorobą genetycznie. W praktyce komórki osób, u których w przyszłości rozwinie się nowotwór wyglądały nawet na 15 lat starsze niż są w rzeczywistości.

Ale przyspieszone skracanie telomerów zatrzymuje się 3-4 lata przed właściwą diagnozą nowotworu. Jest to kluczowy moment, bo pozwala na uruchomienie terapii, które będą zwalczały chorobę w zalążku, zwiększając szanse na wyleczenie. Możliwe jest zatem opracowanie specjalnego testu, który będzie bazował na długości telomerów w komórkach.

- Zauważyliśmy duże podobieństwo w rozwoju różnych nowotworów, więc możliwość zastosowania odpowiednich testów może mieć ogromny wpływ na diagnostykę raka. Odnotowaliśmy, że telomery mogą być wykorzystywane jako marker dla nowotworów. Ich skracanie zawsze poprzedza chorobę - powiedział Lifang Hou.

Nowe odkrycie może pomóc zrozumieć mechanizmy powstawania nowotworów w organizmie człowieka, a tym samym przeciwdziałać ich rozwojowi, gdy jest jeszcze czas na działanie.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | diagnostyka medyczna | Onkologia | telomery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy