Urządzenie wielkości ziarna ryżu zrewolucjonizuje onkologię?

​Nowotwory często są leczone metoda prób i błędów, gdyż te same leki nie działają u wszystkich pacjentów. Na poszukiwanie odpowiednich środków chemicznych lekarze tracą zbyt wiele cennego czasu. Wkrótce może się to zmienić, bo naukowcy z MIT stworzyli niewielkie wszczepialne urządzenie, które pozwala na przetestowanie na guzie do 30 różnych leków.

Nadchodzi rewolucja w walce z nowotworami? /Fot. MIT
Nadchodzi rewolucja w walce z nowotworami? /Fot. MITmateriały prasowe

Cylindryczne urządzenie wielkości ziarnka ryżu jest usiane mikroskopijnymi wypustkami, z których każda może zawierać inny lek. Implant jest wszczepiany do guza, a dzięki zjawisku dyfuzji leki samodzielnie przechodzą do tkanki nowotworowej. Dwa dni później lekarz usuwa cylinder i niewielką ilość otaczającej go tkanki nowotworowej. Celem biopsji jest sprawdzenie, które leki działają w tym konkretnym przypadku najlepiej, a które w ogóle.

- To doskonały sposób, by zweryfikować czy pacjent reaguje na lek, czy tez nie - powiedział Robert Langer, szef zespołu badawczego,

Do tej pory mikrourządzenie zostało przetestowane na myszach. Sprawdzono jego skuteczność w przypadku nowotworów piersi, prostaty i czerniaka, które są czułe na konkretne leki. Metoda okazała się skuteczna także w przypadku potrójnie negatywnego raka piersi (TNBC), jednej z najbardziej opornych na leczenie odmian raka. Ten typ nowotworu cechuje brak ekspresji specyficznych dla innych raków piersi genów: receptora estrogenu (ER), receptora progesteronu (PR) i receptora ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu (Her2). Także tu implant pozwolił na dobranie właściwej metody leczniczej.

Zastosowanie implantów wspomagających standardowe metody lecznicze mogą uczynić chemioterapię bardziej komfortową dla pacjentów i skuteczniejszą. Lekarze już na samym początku walki z nowotworem będą wiedzieli, które substancje działają na konkretnego pacjenta. To pozwoli zminimalizować potencjalne skutki uboczne chemioterapii i zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Zespół badawczy z MIT kontynuuje prace nad innowacyjnym implantem. Testy kliniczne są szykowane na 2016 r. i skupią się na pacjentkach z rakiem piersi w różnych stadiach rozwoju.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas