Przyszłość pola bitwy

Nowa chińska wyrzutnia

W Chinach zauważono tajemniczy i naprawdę potężny Transporter-Erector-Launcher (TEL), czyli typ mobilnej wyrzutni służącej do transportu, podnoszenia i odpalania pocisków rakietowych – czytamy na łamach serwisu PopSci.

Nowy pojazd TEL jest podobny do CJ-10 z napędem 8x8, ale jest od niego znacznie większy. Ma prawdopodobnie taką samą szerokość, ale większą długość, stąd 6 osi i 12 kół. Jest również przedłużona sekcja nad 2 osią dla dodatkowego personelu odpowiedzialnego za odpalanie pocisków i korekty lotu. Widoczna jest także kopuła łączności satelitarnej.

Najbardziej zdumiewająca jest jednak wielkość pocisków. Są one na pewno dłuższe i szersze od pocisków odpalanych przez CJ-10. Oszacowano, że mogą mieć od 9 do 10 m długości przy 7 metrach pocisków z CJ-10. Mówi się, że nowy TEL wykorzysta pociski przeciwokrętowe YJ-18 bazujące na rosyjskich rakietach Club. Ich duża średnica może jednak wskazywać na coś jeszcze innego - sugeruje PopSci. Dodaje przy tym, że nowa wyrzutnia jest częścią strategii polegającej na rozszerzaniu wpływów w regionie Azji i Pacyfiku

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy