Przyszłość pola bitwy

US Navy wprowadza pierwsze katapulty elektromagnetyczne

Katapulty parowe to już przeżytek - nadszedł czas na nowe katapulty elektromagnetyczne. Amerykańska armia wprowadza właśnie system EMALS (Elektromagnetyczny System Startu Samolotów) na lotniskowcu USS Gerald R. Ford.

Prace nad nową technologią trwają od lat a ostatnio wykonano serię testów na wspomnianym lotniskowcu - wszystkie zakończyły się powodzeniem. Spowodowało to, że wojskowi chcą wprowadzić system EMALS już w czerwcu tego roku, powoli rezygnując z dotychczasowych katapult parowych, które służą już od ponad 60 lat.

Katapulty elektromagnetyczne, opracowane przez koncern General Atomics, pozwolą wyeliminować problemy, jakie stwarzały katapulty parowe. Chodzi przede wszystkim o możliwość sterowania mocą wyrzucania samolotów - zamiast gwałtownego kopnięcia, system EMALS umożliwi ciągłą kontrolę mocy, odpowiednio zwiększając przyśpieszenie maszyny. Ponadto, zapewni on większą energię od dotychczas stosowanej technologii.

Reklama

Równie ważny jest fakt, że katapulty elektromagnetyczne można łatwiej dostosować do różnych modeli maszyn, nie tylko samolotów F/A-18 Super Hornet, E2D Advanced Hawkeye, EA-18G Growlers czy Lockheed Martin F-35 Lightning II ale również bezzałogowców, jak np. drona X-47B. Pierwsze oficjalne wystrzelenie latających maszyn za pomocą elektromagnetyzmu nastąpi już za kilka miesięcy i zapewne przejdzie do historii.

Tylkonauka.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy