Zapowiedź myśliwca 6. generacji

Koncern zbrojeniowy Northrop Grumman pochwalił się wideozapowiedzią swojej wizji myśliwca szóstej generacji. Materiał warto obejrzeć nie tylko z uwagi na solidną realizację, ale również ciekawe spojrzenie na konstrukcję maszyny.

Northrop Grumman znany jest przede wszystkim z produkcji bombowca B-2 Spirit oraz bezzałogowego i częściowo autonomicznego demonstratora przystosowanego do lądowania na pokładach lotniskowców, czyli X-47B. To jednak nie wszystko, ponieważ przed kilkoma miesiącami firma zdobyła kontrakt na zaprojektowanie i wybudowanie określonej liczby egzemplarzy bombowca strategicznego dalekiego zasięgu (Long Range Strike Bomber). Wkrótce możemy spodziewać się pierwszych konkretnych wzmianek na jego temat lub podobnej wizualizacji.

Koncern postanowił jednak podsycić naszą wyobraźnię materiałem prezentującym wizję myśliwca 6 generacji, a więc następcy dla będących już w służbie F-22 Raptor oraz dopiero ją rozpoczynających F-35. Za obie maszyny odpowiada Lockheed Martin.

Reklama

Wideo nie zdradza żadnych szczegółów, ale podaje pewien kierunek, w jakim mogą pójść konstruktorzy myśliwca przyszłości - wciąż bowiem nie wiadomo, kto będzie za niego odpowiedzialny. Chodzi przede wszystkim o wyraźnie zaznaczoną kabinę pilota, co sugeruje, że myśliwiec będzie załogowy, a pilotowanie zdanie lub autonomia - jeśli w ogóle się pojawią - będą opcją.

Maszyna jest ponadto w układzie konstrukcyjnym latającego skrzydła, czym nawiązuje do wspomnianych B-2 oraz X-47B i różni się od znanych nam myśliwców 5 generacji. Elementem obowiązkowym będzie oczywiście zaawansowana technologia stealth. Materiał pokazuje również przystosowanie do lądowania na pokładach lotniskowców. Kolejny obowiązkowy punkt programu.

Warto jednak pamiętać, ze jest to wyłącznie wizja Northrop Grumman, która wcale nie musi mieć wiele wspólnego z rzeczywistością.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: F-22 | Northrop Grumman
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama