Reklama

Niezwykła ryba po raz pierwszy uchwycona na materiale wideo

Oceaniczne głębiny wciąż skrywają wiele tajemnic - o ich mieszkańcach wciąż nie wiemy wszystkiego. Teraz naukowcom udało się nagrać w naturalnym środowisku rybę chrzęstnoszkieletową Hydrolagus trolli - po raz pierwszy w historii.

Hydrolagus trolli został nagrany u wybrzeży Kalifornii na głębokości ponad 2000 m przez zdalnie sterowanego robota badawczego. Początkowo naukowcy podejrzewali, że może być to nowy gatunek należący do rodzaju Hydrolagus, ale dopiero szczegółowa analiza wykazała, że to Hydrolagus trolli.

Poniższe nagranie jest pierwszy w historii, na którym udało się uchwycić Hydrolagus trolli w pełnej gracji. Jego obecność u wybrzeży Kalifornii jest jednak zaskoczeniem, gdyż do tej pory uważano, że gatunek ten występuje tylko w wodach otaczających Australię i Nową Zelandię.

Pomimo długiej historii ewolucyjnej, naukowcy wciąż niewiele wiedzą o ponad 50 opisanych gatunkach rodzaju Hydrolagus. Uczeni zamierzają kontynuować badania i zamierzają pozyskać próbki DNA tego niezwykłego organizmu.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ryba | zwierzęta | oceany

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy