Kosmos

Odkryto najwolniejszego znanego nam magnetara

Dzięki Kosmicznemu Obserwatorium Rentgenowskiemu Chandra astronomowie odkryli dowody istnienia niezwykle gęstej, namagnetyzowanej gwiazdy neutronowej - zwanej magnetarem. Jest to najwolniejsza nam znana gwiazda tego typu.

Każde odkrycie magnetara jest wielkim wydarzeniem, ale to ma dodatkową wartość dla astronomów. Okazuje się bowiem, że gwiazda ta może się obracać 1000 razy wolniej od innych znanych nam magnetarów. Naukowcy po raz pierwszy zwrócili uwagę na obiekt 1E 161348-5055 (lub 1E 1613 w skrócie) w czerwcu. Wtedy to zespół kierowany przez Antonino D'Ai z INAF odebrał dziwne sygnały rentgenowskie z RCW 103, pozostałości po eksplozji supernowej, znajdującego się 10 700 lat świetlnych od nas.

Te dziwne sygnały były podobne do tych emitowanych przez magnetary, niezwykle gęste gwiazdy neutronowe, które mogą produkować pole magnetyczne miliardy razy silniejsze od Słońca.

- Już podczas poprzednich obserwacji, zgodziliśmy się, że 1E 1613 to gwiazda neutronowa o bardzo dużej gęstości, stworzona przez supernową RCW 103. Jednak regularna zmiana jasności rentgenowskiej źródła z okresem ok. 6,5 godzin wprawiła nas w zakłopotanie - powiedział jeden z przedstawicieli NASA.

To odkrycie skłoniło inny zespół naukowców, kierowany przez astronoma Nandę Rea z Uniwersytetu Amsterdamskiego, do przeprowadzenia kolejnych badań. Potwierdziły one, że 1E 1613 jest jednym z 30 obecnie nam znanych magnetarów. Ale wykazano, że tajemniczy obiekt wiruje bardzo powoli - dokonując obrotu wokół własnej osi raz na 6,67 godzin (1 raz na 24 000 sekundy). To bardzo wolno, zważywszy na to, że inne znane nam magnetary obracają się raz na 10 sekund.

Póki co, naukowcy nie wiedzą, co może odpowiadać za powolną rotację magnetara 1E 1613. Jedna z najpopularniejszych hipotez mówi, że szczątki supernowej RCW 103 opadły na 1E 1613 znacznie ją spowalniając.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | gwiazda neutronowa | magnetar | Supernowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy