Kosmos

Wszechświat wypełnia nie ciemna materia i ciemna energia a ciemny płyn?

​Większość wszechświata składa się z ciemnej materii i ciemnej energii, których nie jesteśmy w stanie wykryć. Nowa teoria proponuje ujednolicenie ciemnej materii i ciemnej energii w jedną substancję: ciemny płyn o ujemnej masie.

Nowa teoria proponuje połączenie dwóch zjawisk astrofizycznych w jedną substancję - ciemny płyn.

- Uważamy, że zarówno ciemna materia, jak i ciemna energia mogą zostać połączone w płyn, który dysponuje rodzajem "ujemnej grawitacji", odrzucając wszystkie inne materiały wokół - powiedział dr Jamie Farnes z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Cząstki o ujemnej masie zostały wcześniej wykluczone jako wyjaśnienie pochodzenia ciemnej materii i ciemnej energii, ponieważ w miarę rozszerzania się wszechświata stawałyby się one coraz mniej gęste. Nowy model sugeruje, że dziwne cząstki są stale tworzone we wszechświecie, a zatem nie są rozcieńczane, dostarczając zarówno egzotycznych cząstek, jak i zmian grawitacji.

- Według mojej wiedzy, jest to pierwsza teoria, która uwzględnia zarówno ciemną materię, jak i ciemną energię. Teoria wydaje się wyjaśniać nie tylko ciemną materię, ale także możliwe rozwiązanie dla ciemnej energii. Wydaje się, że prosty znak minus może być w stanie rozwiązać dwa największe problemy w fizyce - dodał dr Farnes.

Model został przetestowany za pomocą symulacji wszechświata i był w stanie stworzyć wirtualny kosmos, którego rozkład galaktyk uformował się z godnie z oczekiwaniami. To intrygujące odkrycie, choć daleko do konkretnych dowodów.

Nowy model oczekuje, że rozmieszczenie galaktyk zmieni się w bardzo specyficzny sposób w ciągu wieku wszechświata. The Square Kilometer Array (SKA), radioteleskop, który ma zostać zbudowany w RPA i Australii, będzie w stanie zebrać wystarczającą ilość danych na ten temat, by odpowiedzieć na pytanie, czy odpowiada za to ciemny płyn.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | ciemna materia | ciemna energia | astronomowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy