Reklama

"​Lądowanie" na Plutonie

NASA udostępniła specjalny materiał wideo, na którym widać zbliżenie sondy New Horizons do powierzchni Plutona.

Mimo że sonda New Horizons formalnie nie wylądowała na powierzchni Plutona, to materiał wideo nie został wygenerowany komputerowo. Film składa się z ponad 100 zdjęć zrobionych w ciągu sześciu tygodni przez sondę New Horizons w trakcie zbliżania się do Plutona, a następnie przelotu obok tej lodowej planety karłowatej. Całość wygląda jak prawdziwe "lądowanie".

- Nieco ponad rok temu, Pluton był tylko kropką w oddali. Ten film pokazuje, jak wyglądałoby zbliżanie się statku kosmicznego do powierzchni Plutona. Właśnie w ten sposób zostałoby przeprowadzone lądowanie na tym obiekcie - powiedział Alan Stern, główny badacz misji New Horizons.

Misja wartej 700 mln dol. sondy New Horizons rozpoczęła się w styczniu 2006 r. Dzięki sondzie udało się uzyskać pierwszy dokładny obraz Plutona i jego księżyca Charona w historii. 14 lipca 2015 r. sonda New Horizons minęła Plutona w minimalnej odległości 12 550 km. Obecnie znajduje się w odległości kilku mld km od Ziemi i 480 mln km od Plutona. Kolejnym celem sondy jest planetoida 2014 MU69, do której doleci w styczniu 2019 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy