Reklama

Przebiegunowanie Ziemi odbędzie za naszego życia

Naukowcy są zgodni - zmiana biegunów ziemskiego pola magnetycznego nastąpi już wkrótce. W tym czasie będziemy bardziej narażeni na promieniowanie kosmiczne. Czy coś nam zagraża?

Ostatnie przebiegunowanie Ziemi miało miejsce ok. 786 tys. lat temu. Nie wiadomo ile dokładnie proces ten trwał, choć dowody znalezione w dorzeczu Sulmona we włoskich Apeninach sugerują, że zamknął się w okresie 100 lat. Ale to można raczej potraktować jako wyjątek potwierdzający regułę. Szacunki wskazują, że przebiegunowanie może zachodzić średnio raz na 500 tys. lat, a sam proces może być rozłożony nawet na 10 tys. lat.

Podczas ostatniego przebiegunowania, na Ziemi miała miejsce wzmożona aktywność wulkaniczna i sejsmiczna. Na naszą planetę docierało także więcej promieniowania kosmicznego i wiatru słonecznego, bo magnetosfera normalnie nas przed nimi chroniąca była osłabiona.

Mimo iż bieguny zamieniły się miejscami w ciągu 100 lat, to przez dodatkowe 6000 lat były mocno niestabilne. Podobny scenariusz może czekać nas i teraz, choć dokładnie nie wiadomo kiedy się on ziści.

Wielce prawdopodobne, że bieguny magnetyczne zamienią się miejscami za życia osób obecnie zamieszkujących naszą planetę. Uczeni za realną datę graniczną podają rok 2100.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biegun magnetyczny | przebiegunowanie

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy