Reklama

Witamina B3 przybyła na Ziemię z kosmosu

​Witamina B3, zwana również niacyną, znalazła się w grupie ośmiu, bogatych w węgiel meteorytów. Oznacza to, że ten związek ten przybył na Ziemię z kosmosu.

Astronomowie z NASA odnaleźli witaminę B3 w grupie ośmiu meteorytów węglistych. Zaobserwowano, że im więcej węgla miał meteoryt, tym większą zawartością niacyny dysponował. Jej zawartość w meteorytach określono na 30 do 600 cząsteczek na miliard.

Oznacza to, że niacyna początkowo obecna na Ziemi w dużych ilościach, mogła pochodzić z kosmosu i trafić na naszą planetę podczas intensywnych uderzeń meteorytów. Gdy już witamina B3 znalazła się na naszej planecie, jej rozprzestrzenianie umożliwiły liczne procesy naturalne, np. erozja.

Przybycie witaminy B3 na Ziemię mogło dać początek życiu. Niacyna jest prekursorem dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD), bez którego nie mogłoby dochodzić do syntezy białek cząsteczkowych. Póki co jednak naukowcy nie chcą wyciągać pochopnych wniosków, a badania nad pochodzeniem ziemskich złóż niacyny muszą być nadal kontynuowane.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne