Reklama

Akupunktura jak placebo

Od 2009 r. akupunktura jest zalecana przez brytyjski NHS do leczenia przewlekłego bólu pleców. Ale najnowsze wyniki badań wskazują, że akupunktura nie jest wcale lepsza od placebo, a jej stosowanie powinno zostać zaprzestane.

National Institute for Health and Care Excellence (NICE), który opracowuje wytyczne dotyczące opieki nad pacjentami w całej Wielkiej Brytanii w żadnym z badań klinicznych nie wykazał skutecznego działania akupunktury. Ta metoda nie sprawdziła się ani jako samodzielna terapia, ani jako dodatek do standardowej farmakoterapii.

- Niestety, brak przekonujących dowodów skuteczności w niektórych powszechnie stosowanych metodach leczenia. Na przykład akupunktura nie jest już zalecana do stosowania na bóle krzyża lub ataki rwy kulszowej. To dlatego, że nie ma wystarczających dowodów na to, że jest ona skuteczniejsza od placebo - powiedział Mark Baker, dyrektor praktyki klinicznej NICE.

Ostatnie badania przeprowadzone przez NICE wskazują, że to bardziej otoczenie i kontekst pomagają pacjentom leczonym akupunkturą. W badaniu klinicznym nie było istotnych różnic między akupunkturą i pozorną akupunkturą. Metoda ta podobnie jak homeopatia ma znikomy wpływ na nasze zdrowie.

Odsunięcie się od finansowania akupunktury przez NHS spotkało się z dużą krytyką ze strony wielu badaczy i naukowców, którzy sugerują, że obowiązkiem publicznej służby zdrowia jest zapewnienie funduszy na wszelkie możliwe metody leczenia. Także te niepopularne.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne