Reklama

Coraz więcej zachorowań na raka

To nie są dobre wiadomości. W 2018 r. z powodu nowotworów na całym świecie umrze 9,6 mln osób.

Najnowszy raport opracowany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) donosi o 18,1 mln przypadkach nowotworów na całym świecie. W 2012 r. odnotowano "tylko" 14,1 mln przypadków zachorowań i 8,2 mln zgonów z powodu chorób nowotworowych. Wzrost jest częściowo spowodowany starzejącym się społeczeństwem.

Statystyki sugerują, że u jednego na pięciu mężczyzn i u jednej na sześć kobiet rozwinie się nowotwór w pewnym etapie życia. Naukowcy z IARC przyjrzeli się bliżej 36 różnym nowotworom z 185 krajów na świecie. Wnioski są niepokojące. Mimo że sposoby diagnozowania i zbierania danych dotyczących raka uległy poprawie w ciągu ostatnich lat, to liczba zachorowań i zgonów z powodu nowotworów rośnie z roku na rok.

Rak płuc, rak piersi i rak jelita odpowiadają za 1/3 wszystkich przypadków raka i spowodowanych nim zgonów na świecie. Rak płuc jest obecnie główną przyczyną zgonów z powodu nowotworów u kobiet w 28 krajach. Najgorzej dotknięte państwa to USA, Węgry, Dania, Chiny i Nowa Zelandia.

Autorzy raportu przyznają, że istnieje "niezwykła różnorodność" w typach nowotworów i wzorcach zachorowań na całym świecie. Walka z nowotworami powinna być zatem dostosowana do miejsca, w którym żyjemy - inna w Polsce, a inna na Malediwach.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowotwory | onkologia | lek na raka

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy