Medycyna przyszłości

Dobra informacja dla osób biorących insulinę

Choć dziś nie brakuje rozwiązań, które próbują ułatwić życie diabetyków, nowe obiecujące podejście skupia się na samej insulinie. Zespół Michaela Weissa, biochemika ze Szkoły Medycznej na Uniwersytecie Indiana w USA przeprojektował cząsteczkę insuliny. Uczeni zmienili jej strukturę tak, aby reagowała na obecność prostych węglowodanów, w celu ponownego połączenia aktywacji insuliny z wewnętrznym poziomem cukru we krwi.

Modyfikacje skupiają się na cechach już wbudowanych w kształt cząsteczki - ochronnym "zawiasie", który pozwala białku funkcjonować, gdy jest otwarte, a także utrzymując je stabilne w konformacji zamkniętej. Oznacza to, że zmodyfikowana cząsteczka insuliny otwiera się tylko w obecności "klucza", którym może być np. molekuła cukru.

Eksperymenty przeprowadzone przez Weissa wykorzystywały fruktozę - naukowcy udowodnili, że przy jej użyciu można manipulować insuliną. Jest to wciąż jednak tylko koncepcja niż pomysł na terapię, bo nie ma pewności, że w obecności glukozy efekt byłby taki sam.

- Obietnica tego rodzaju "inteligentnej" insuliny jest taka, że zmieni ona sposób leczenia cukrzycy, a ludzie nie będą musieli się już martwić - powiedział Weiss.

Pomysł ten jest badany przez innych naukowców. W zeszłym roku zespół uczonych z Uniwersytetu w Kopenhadze i firma biotechnologiczna Gubra odniosły sukces z podobnym rozwiązaniem, tworząc formę insuliny z dołączoną grupą, która rozpadała się w obecności glukozy, aby uczynić cząsteczkę funkcjonalną.

Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, która dotyka około 15 na 100 000 osób na całym świecie. W efekcie układ odpornościowy organizmu niszczy komórki w trzustce odpowiedzialne za odmierzanie precyzyjnych ilości hormonu insuliny w zależności od poziomu glukozy w krwiobiegu.

Bez kontrolowanej ilości insuliny dostarczanej do organizmu w odpowiednim momencie, wrota, które normalnie mogłyby kierować glukozę do komórek, pozostają zamknięte, odcinając paliwo dla tkanek i organów, kiedy najbardziej go potrzebują. Kiedyś dla chorych na cukrzycę równało się to ze śmiercią, ale w pewnym momencie odkryto, że insulinę można oczyszczać i wstrzykiwać do organizmu.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: insulina | cukrzyca | poziom cukru | cukrzyca typu 1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy