Medycyna przyszłości

Innowacyjny bandaż, który przyspiesza gojenie ran

Stworzono innowacyjny rodzaj bandaża, który pomaga krwi krzepnąć i nie przykleja się do rany. To pierwszy raz, kiedy udało się połączyć obie właściwości w jednym materiale.

Innowacyjny bandaż pokryty nanowłóknami silikonowymi i węglowymi wspomaga gojenie. Jest przy tym niezwykle łatwy do usunięcia.

- Nie planowaliśmy tego, ale tak czasami działa nauka. Badasz jedną rzecz, a kończysz gdzie indziej - powiedział prof. Dimos Poulikakos z ETH Zurich, jeden z autorów odkrycia.

Wspólnie z naukowcami ze swojej grupy oraz uczonymi z Uniwersytetu w Singapurze opracował i przetestował różne materiały superhydrofobowe. Są one podobnie jak teflon wyjątkowo dobre w odpychaniu płynów, takich jak woda i krew. Celem badań było znalezienie powłok dla urządzeń, które mają kontakt z krwią, np. w sztucznych płuco-sercach.

Jeden z testowanych materiałów wykazał pewne nieoczekiwane właściwości - nie tylko odpychał krew, ale także stymulował proces krzepnięcia. Chociaż z tego powodu materiał nie nadaje się do stosowania do pomp krwi i powiązanych urządzeń, naukowcy wywnioskowali, że idealnie nadaje się do bandaży.

Reklama

Odpychanie krwi i stymulowanie procesu krzepnięcia to dwie różne właściwości, które są pożądane w opracowywanych bandażach. Do tej pory nie udało się stworzyć materiału posiadającego obie właściwości.

Naukowcy wzięli konwencjonalną gazę bawełnianą i pokryli ją nowym materiałem - mieszanką silikonu i nanowłókien węglowych. W testach laboratoryjnych wykazano, że krew, która weszła kontakt z opatrunkiem skrzepła w zaledwie kilka minut. Niestety, nie jest jasne, dlaczego innowacyjny materiał tak doskonale stymuluje proces krzepnięcia, więc niezbędne są dalsze badania.

Co więcej, innowacyjny materiał ma działanie przeciwbakteryjne, ponieważ bakterie nie przyczepiają się do powierzchni opatrunku. Potencjalne obszary zastosowania są ogromne - od medycyny i chirurgii, po plastry codziennego użytku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bandaż | krew | krzepnięcie krwi | plaster
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy