Reklama

Nanotest na żywotność komórek

Naukowcy stworzyli niewielkie urządzenie, które są w stanie wykryć czy otaczające je komórki są żywe, czy martwe. W znacznym stopniu powinno to ułatwić przeciwdziałanie w przypadku odrzutów transplantacji.

Medycyna regeneracyjna opiera się na odbudowie uszkodzonych tkanek poprzez wstrzyknięcie do organizmu zdrowych komórek i ich indukcyjne działanie. Naukowcy z Johns Hopkins University opracowali metodę, która pozwoli im ocenić czy wstrzyknięte komórki przeżyły i pozytywnie wpływają na otoczenie.

Badacze stworzyli nanoczujnik, który identyfikuje żywotność otaczających go komórek. Sensor tworzy cienki pęcherzyk tłuszczowy wypełniony L-argnininą, która reaguje na zmiany pH w obecności innych komórek, a następnie emituje specyficzny sygnał wykrywalny w trakcie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI).

Pierwsze testy nanoczujnika wypadły pomyślnie. Sensor został zatopiony w hydrożelu i wstrzyknięty wraz z komórkami wątroby do organizmu myszy. Pożądana bioluminescencja pokazała, które z komórek są żywe i gdzie są one zlokalizowane.

Odkrywcy nietypowej metody chcieliby przetestować ją na innym placu boju i sprawdzić czy komórki nowotworowe umierają w odpowiedzi na chemioterapię.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: medycyna | nanotechnologia | test | transplantacja

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy