Reklama

Receptory węchu mamy także w... skórze

Niemieccy naukowcy odkryli, że receptory węchu mamy zlokalizowane także w skórze, a ponadto są one bardzo czułe na zapach syntetycznego olejku drzewa sandałowego.

Zespół uczonych z Ruhr-Universität Bochum odkrył, że wąchanie olejku z drzewa sandałowego może przyspieszać proces gojenia się ran. Wszystko za sprawą obecnego w skórze receptora węchu OR2AT4, z którym wiąże się syntetyczny olejek drzewa sandałowego (nazwa handlowa Sandalore). Połączenie z OR2AT4 prowadzi do zwiększenia intensywności podziałów komórkowych, a tym samym, leczenia skóry bez udziału mózgu.

W toku przeprowadzonych eksperymentów okazało się, że komórki pod wpływem Sandalore dzieliły się o 32 proc. szybciej i przemieszczały aż o 50 proc. szybciej do miejsca uszkodzenia.

Uczeni szacują, że poza obrębem nosa w organizmie człowieka może znajdować się 150-200 różnych receptorów węchowych, które tak jak OR2AT4 mogą wykazywać właściwości indukujące regenerację tkanek.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: węch | skóra | olejek sandałowy

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy