Reklama

Spray na ukąszenia węży uratuje tysiące żyć

​W krajach tropikalnych ukąszenia węży to codzienność. W ich wyniku, każdego roku umiera ponad 120 tys. osób. Wkrótce może się to zmienić dzięki innowacyjnemu sprayowi.

Wiele ukąszonych przez węże osób nie dociera na czas do szpitali, co kończy się dla nich tragicznie. Ale istnieje grupa pacjentów, którym placówki medyczne i tak nie są w stanie pomóc z powodu niewystarczającej ilości surowicy lub nieznajomości gatunku sprawcy ataku.

Zespół naukowców z Kalifornijskiej Akademii Nauk w San Francisco prowadzony przez Matta Lewina opracował specjalny spray, który wprowadza się do nosa osoby ukąszonej przez węża. Substancja jest odporna na wysokie temperatury oraz dużą wilgotność, które panują w krajach tropikalnych. Spray zawiera składniki skutecznie zapobiegające paraliżowi, co zostało przetestowane na ochotniku, któremu podano jad kobry.

Po 20 minutach, kiedy zaczęły występować objawy paraliżu u pacjenta, podano mu specyfik, który cofnął wszystkie dolegliwości. Spray przetestowano również "na polu bitwy" - w indyjskim szpitalu, do którego przywieziono kobietę ukąszoną przez kraita indyjskiego. Zaaplikowana pacjentce surowica nie zadziałała, zatem zdecydowano się na niekonwencjonalną metodę. Po kilku godzinach od podania sprayu, objawy paraliżu zaczęły się cofać. Kobieta opuściła szpital po 2 tygodniach jako chodzący okaz zdrowia.

Badacze są zadowoleni z wstępnych wyników uzyskiwanych przez spray, ale wciąż pracują nad jego ulepszeniem. Testy kliniczne powinny rozpocząć się niebawem, po czym spodziewane jest wprowadzenie preparatu na rynek.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jad | Węże | ukąszenie | toksyna | paraliż | Kobra

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy