Reklama

Suplementy diety nie wyleczą depresji

Najnowsze odkrycia jednoznacznie stwierdzają, że dieta bogata w suplementy diety nie jest w stanie pomóc uwolnić się od depresji.

Zgodnie z zasadą "w zdrowym ciele, zdrowy duch", przez ostatnie lata krążyły sugestie, że suplementami diety można wyleczyć depresję. Badania uczonych z Uniwersytetu w Exeter negują te rewelacje.

- Suplementy diety nie pomagają w zapobieganiu depresji. Dieta i odpowiednie odżywianie są ważne, ale dzięki nim nie pokonamy każdej choroby, zwłaszcza psychicznej - powiedział prof. Ed Watkins z Uniwersytetu w Exeter, jeden z członków zespołu naukowego.

Badacze z Exeter przebadali ponad 1000 osób z nadwagą lub otyłością, które znajdowały się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia depresji i wykazywały łagodne objawy choroby. Przez rok połowa z nich otrzymywała codziennie placebo, a druga połowa suplement zawierający kwas foliowy, witaminę D, omega-3, oleje rybne, cynk i selen. Połowa osób z każdej grupy również została poddana terapii behawioralnej, aby pomóc im się wyrwać ze złych wzorców.

Po upływie roku, u osób w każdej grupie rozwinęła się depresja. Suplementy diety nie okazały się lepsze od placebo. Również sesje terapeutyczne nastawione na zmiany w kierunku zmiany diety nie wypadły przekonująco.

Naukowcy obiecują dalsze badania w tym temacie.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: suplementy diety | depresja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama