Reklama

W Chinach stworzono sztuczną wątrobę

​Chińskim naukowcom udało się opracować system wsparcia organizmu w walce z zaburzeniami wątroby. Jak twierdzą wynalazcy - sztuczna wątroba może pomóc podtrzymać funkcjonowanie organizmu i przedłużyć życie pacjentom, aby mogli doczekać się odpowiedniego dawcy organu do przeszczepu. Jest to niestety często jedyne rozwiązanie w krytycznych przypadkach.

Jak podaje portal English.news.cn, badania na zwierzętach laboratoryjnych przeprowadzili naukowcy z Instytutu Nauk Biologicznych Chińskiej Akademii Nauk. Okazało się, że świnie cierpiące na ostrą niewydolność wątroby u których zastosowano nowy system miały 80 proc. szanse na przeżycie, podczas gdy wszystkie nieleczone świnie umarły w ciągu trzech dni.

Przeprowadzono również badania kliniczne na ludziach. W pierwszym eksperymencie wzięła udział 61-letnia pacjentka, która przez 40 lat cierpiała na zapalenie wątroby typu B. Po przeprowadzeniu wstępnych badań i potwierdzeniu diagnozy podłączono jej nowo wynalezione urządzenie. Okazało się, że stan pacjentki się ustabilizował, a jej życiu już nie zagraża niebezpieczeństwo.

Reklama

Tylkomedycyna.pl
Dowiedz się więcej na temat: wątroba | sztuczna wątroba | medycyna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama