Reklama

Zielona herbata lekiem na reumatoidalne zapalenie stawów?

Naukowcy odkryli kolejne dobroczynne działanie zielonej herbaty. Okazuje się, że zawarte w niej organiczne związki chemiczne (flawonoidy) mogą być skuteczne w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS).

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba zapalna, która atakuje stawy i różne narządy. Jej najbardziej typowym objawem jest ból, sztywność i obrzęk stawów rąk i nóg. Nieleczona choroba może prowadzić do zniszczenia stawów i ciężkiej niepełnosprawności, a także uszkodzenia narządów wewnętrznych i przedwczesnego zgonu.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Waszyngtonu odkryli, że galusan epigallokatechiny (EGCG), jeden z flawonoidów obecnych w zielonej herbacie, może zwalczać ból, stan zapalny i uszkodzenie tkanek podczas RZS. Substancja oddziałuje na białko TAK1, za pośrednictwem którego cytokiny prozapalne przekazują sygnały wywołujące stan zapalny i degradację tkanek.

- Istniejące obecnie leki na RZS są drogie, immunosupresyjne i czasem nie zaleca się ich długiego stosowania - powiedział Salah-uddin Ahmed, jeden z autorów badań.

W toku eksperymentów przeprowadzonych przez zespół Ahmeda przez 10 dni szczurom cierpiącym na RZS podawano EGCG. W wyniku takiej terapii, opuchlizna kostki zwierząt znacząco spadła. To otwiera szeroko drzwi do dalszych badań, także na ludziach.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy